Az első játékboltok Magyarországon
Written by Bacsek Bernát on 2021. 01. 29
Ma, amikor kis túlzással minden sarkon találunk egy játékboltot, már el sem gondolkodunk azon, hogy milyen körülményes is volt korábban a játékok beszerzése.
A 19. századot megelőző időszakban a gyermekek játékait otthon, közösen készítették el, vagy esetleg még külföldről, elsősorban Nürnbergből lehetett beszerezni kézműves termékeket. A játék készítés jobban összetartotta a családokat és valószínűleg a kisdedek is jobban értékelték azt a kevés játékszert, amihez hozzá tudtak jutni. Nürnberg a nagyobb mennyiségű gyártás fellegvára volt, ahol a kisiparosok saját műhelyeiben készítették nagyobb példányszámban a dísztárgyakat és velük együtt a játékokat is. Ennek köszönhetően abban az időszakban az ilyen jellegű termékeket összefoglaló néven magyarosan norinbergai-áru néven emlegették.
A kiegyezés utáni időszakban itthon is megjelentek az első játékboltok és Pest belvárosában sorra nyitották meg kapuikat. Az ország első játékáruháza az Árkád bazár volt, ami a mai Metró Klub helyén 15 évig működött. Kertész Tódor a mai Vörösmarty tér sarkán, 1861-ben nyitotta meg az Ezermester bazárt és – kiváló üzletember révén – éppen karácsony előtt, Miklós napján. A hely népszerűségét az addig sohasem látott termékbőség mellett az is adta, hogy először itt lehetett kötött áron vásárolni, így a betérők azonnal látták, hogy egy-egy portéka mennyire elérhető a számukra. Az első korszak a két áruház versengéséről szólt, bár a hatvanas évekre már több tucat játékbolt várta a pénzüket költeni váró szülőket.
A Magyar Játék- és Műiparáru gyár 1883-ban kezdte meg a működését Bártfán, komoly állami támogatás mellett. Az akkori kormányzat fontosnak tartotta ugyanis, hogy a magyar gyermekek a mi kultúránkra jellemző tárgyakkal játsszanak, az akkoriban divatos nürnbergi játékok helyett. A felvidék ideális terepnek bizonyult a játékgyártáshoz, hiszen nagy mennyiségű fa és fejlett fafeldolgozó infrastruktúra állt ott rendelkezésre. Az üzem elsősorban papírmasé babák készítésére koncentrált, melyet igen magas színvonalon végzett. Azonban annak ellenére, hogy a termékeik komoly nemzetközi elismeréseket vívtak ki, az üzletmenet katasztrofálisan festett. A gyár végül 1910-ben csődbe ment és bezárt.
Forrás, további információ: bpromantikaja.blog.hu
Jazzy Lexikon minden hétköznap 10:00 és 16:00 között; hétvégente 13:00 és 16:00 között, a 90.9 Jazzy-n.